سعید محمد
پنجشنبه, 07/29/1400 - 15:03
تعداد بازدید:
5
سعید محمد؛

راهبرد مناطق آزاد افزایش تولید و صادرات است | مجلس الحاق ۱۰ هزار هکتار به اراضی منطقه آزاد انزلی را دنبال می‌کند | قانون مالیات مناطق آزاد اشتباه فاحش بودجه 1400

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور در خصوص مناقشات الحاق ۱۰ هزار هکتار به منطقه آزاد انزلی گفت: قانون مالیاتی مناطق آزاد یک اشتباه فاحش است و تلاش خواهیم کرد تا پایان سال آن را لغو کنیم.

ارسال توسط : سلمان

به گزارش پایگاه شناختی مبسوط،سعید محمد روز پنجشنبه (29 مهر 1400)در حاشیه بازدید از واحدهای تولیدی منطقه آزاد انزلی در گفت و گویی قانون مالیاتی مناطق آزاد را  اشتباهی فاحش توصیف کرد و گفت:قانون مالیاتی مناطق آزاد اشتباهی بود که در بودجه ۱۴۰۰ و در کمیسیون تلفیق مجلس اتفاق افتاد.

محمد به توضیح دلایل خود پرداخت و تصریح داشت: هنگامی که قولی به فعال اقتصادی داده می شود؛ که فعالان طبق آن ۲۰ سال معاف از مالیات هستند، نمی‌توان به دفعات این قانون را نقض کرد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با تاکید بر این که این تعهد آسیب جدی به فعالان اقتصادی وارد می‌کند، اظهار داشت: این اتفاق کار غیرقانونی و غیرشرعی نیز بشمار می‌رود. ما نیز بطور جدی پیگیر این مسایل هستیم و تا پایان امسال این قانون را لغو خواهد شد.

محمد با اشاره به این که در توسعه زیرساخت‌های مناطق آزاد نیز متاسفانه اقدام اصولی انجام نشده است، گفت:در همه دنیا ابتدا زیرساخت‌ها آماده می‌شود سپس فعالان اقتصادی دعوت می‌شوند که در کشور ما متاسفانه فقط سیاست غلط زمین فروشی اعمال شده است.

دبیر عالی شورای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با تاکید بر این که تخصیص بودجه‌های عمرانی برای توسعه‌ای زیرساخت های اقتصادی موضوعی ضروری است، ابراز داشت: در حال حاضر هفت منطقه آزاد دیگر بر تعداد مناطق آزاد کشور اضافه شده و ما در مجموع ۱۵ منطقه آزاد خواهیم داشت که همه اینها مشکلات زیرساختی دارند و از محل تامین اعتبارات عمرانی در بودجه باید لحاظ شود و پیگیریم در بودجه ۱۴۰۰ این امر اتفاق بیفتد.

همچنین سعید محمد روز پنجشنبه(29 مهر) در جلسه شورای اداری منطقه آزاد انزلی به طرح مشکلات زیرساختی این منطقه آزاد اقتصادی پرداخت و  اظهار داشت: اگرچه برخی از نمایندگان مجلس با مفاهیم جزئی مناطق آزاد آشنا نیستند اما انزلی محدودیت زمین دارد که باید مورد پیگیری و رسیدگی قرار گیرد و لازم است از مسیر مجلس شورای اسلامی بگذرد.

محمد با تصریح بر این که منطقه آزاد انزلی برای قرارگیری بر روی ریل توسعه و تحقق انتظارات صادراتی نیازمند گسترش اراضی است، ابراز داشت:این منطقه اگرچه کوچک اما ظرفیت بسیار بالا و سرشاری دارد و بزرگترین ظرفیت های آن  بندر کاسپین و کریدور لجستیکی شمال-جنوب است که با توجه به مشکلات کشورمان با کشور آذربایجان اهمیت این موضوع دوچندان شده است.

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور در خصوص مناقشات الحاق ۱۰ هزار هکتار به منطقه آزاد انزلی گفت: لایحه ای با همکاری پژوهشگاه مجلس در دست پیگیری است که می بایست نظر همه نمایندگان در آن لحاظ و مصوب شود.

گفتنی است محمد روز گذشته در دیدار با فرمانده سپاه قدس گیلان گفته بود: راهبرد دبیرخانه شورای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بازگرداندن مناطق آزاد به جایگاه و مسیر اصلی آن به منظور افزایش میزان تولید و صادرات است.

خاطرنشان می شود سوء مدیریت در دولت‌ها گذشته باعث شده که تمامی اراضی منطقه آزاد انزلی به بخش تولید و تجارت واگذار و زیرساخت‌های ضروری برای توسعه گلوگاههای صادراتی در شرایط کنونی مهیا نباشد(اقتباس - ایرنا)

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
About text formats