دور نخست مذاکرات در دولت سیزدهم - وین
1400/09/15 در 21:38 ب.ظ
تعداد بازدید:
ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست...

انفعال غرب در برابر راهبرد مقاومت در میز مذاکرات | آداب اسلامی مذاکره راهکار تقابل با زیاده خواهی غرب

مبسوط | عنصر مقاومت و ایستادگی در برابر زیاده خواهی غرب، غربی‌ها را مجبور به عقب نشینی کرده است؛ هر چند که در مورد مذاکرات وین تیترهای خبری رسانه‌های خارجی نشان می‌دهد که نرمش خبری رسانه‌های غربی به شکلی است که می‌خواهند ایران را مجبور کنند که اگر به دنبال توافق هستید باید از خواسته‌های خود عقب نشیی کنید؛ در حالی که در صورت عقب نشینی تیم مذاکره کننده از خواسته‌های به حق خود، زمینه زیاده خواهی (که با فرهنگ استکبار و غرب عجین شده) فراهم خواهد شد.

ارسال توسط : فاطمه قاسمی

به گزارش پایگاه شناختی مبسوط،فرصت خواستن مذاکره کنندگان غربی برای مشورت با پایتخت‌های خود نشان می‌دهد که بر خلاف روال گذشته، روشی جدید از سوی ایران اسلامی در پیش گرفته شده است و گویا راهکار مقاومت به عنوان بخشی از آداب اسلامی مذاکره، همیشه کارساز است و میز مذاکرات تقابل حق در برابر سر و صدای پنج ابرقدرت جهانی است.

مذاکرات وین

مذاکره؛ الگوی صیانتی اندیشه دینی در مواجهه با گردن‌فرازی طاغوت


تیتر مهم‌ترین اخبار در روزهای اخیر مربوط به میز مذاکرات وین بود که به مذاکره پنج ابر قدرت جهانی با دولت جمهوری اسلامی ایران درباره توافق هسته ای اختصاص داشت.
هرچند که ابرقدرت ها در گذشته با گروه‌های طرفدار خود مسیر توافق را بر میل خودشان پیش بردند و این کار با سرعتی مثال زدنی، به امضای برجام منجر شد، سرعتی که موجب شد حتی وزیر امور خارجه دولت وقت، اعتراف کرد که به معنای کلمه «ساسپند» و تفاوت آن با «استوپید» توجه نکرده اما دور جدید گفتگوها در روزهای اخیر نشان می‌دهد که اگر محور مذاکره مقاومت و گفتمان انقلابی باشند یک شبه برجام به نتیجه نمی‌رسد و نمی‌توان در مدت زمان کوتاه همه اختلافات را حل کرد و در رابطه «گرگ و میش»، به توافق رسید.
به عبارت دیگر شاید کوتاه بودن مدت مذاکرات قبل به خاطر عجله ای بچگانه که به جهانیان نشان داد که گویا ایران راهی جز توافق ندارد، به دلیل این بود که دیکته از پیش نوشته شده‌ای، امضا شد اما امروز که دولت به خاطر منافع مردم و اسلام، انقلاب و محور مقاومت برخواست به حق ملت ایران پافشاری می‌کند نمایندگان پنج به اضافه یک مجبور شده‌اند که با پایتخت های خود مشورت کنند نکته‌ای که رادیو فردا در تیتر خبری از آن به این تعبیر یاد می‌کند که «مواضع جدید ایران حتی چین و روسیه را شگفت زده کرده است».

نکته قابل تأمل در اینجا این است که عنصر مقاومت و ایستادگی در برابر زیاده خواهی غرب، غربی‌ها را مجبور به عقب نشینی کرده است؛ هر چند که در مورد مذاکرات وین تیترهای خبری رسانه‌های خارجی نشان می‌دهد که نرمش خبری رسانه‌های غربی به شکلی است که می‌خواهند ایران را مجبور کنند که اگر به دنبال توافق هستید باید از خواسته‌های خود عقب نشیی کنید؛ در حالی که در صورت عقب نشینی تیم مذاکره کننده از خواسته‌های به حق خود، زمینه زیاده خواهی (که با فرهنگ استکبار و غرب عجین شده) فراهم خواهد شد. همانگونه که در گذشته کوتاه آمدن جواب نداد و به قول تحلیلگران اقتصادی اگر قرار باشد که اقتصاد ایران از تحریم ها خارج نشود عملاً مذاکره بی‌فایده و بیهوده خواهد بود.
بنابراین طبق آداب اسلامی اگر قرار باشد از چیزی چشم‌پوشی کنیم باید آن چیزی که به دست می‌آوریم در آن حد ارزشمند باشد که به اهداف نظام اسلامی کمک کند در غیر این صورت مذاکره ای که منجر شود اسلام و انقلاب را از اهداف خود دور کند، از بیهوده نیز پست تر است، به این معنی که در این شرایط، کمترین تعبیر، خسران خواهد بود.
خسرانی که اولین قدم های نابودی است؛ خسرانی که خود خواسته بوده و ایران را نسبت به اهتمام به این مسیر خسارت بار، در مجامع بین المللی متعهد می کند.
به تعبیر برخی، این گربه پرچم باید شیر شود تا بتواند در برابر کفتارها و گرگ‌ها از اهلیت و حق قانونی خود دفاع کند و در این راه مذاکره مثمر ثمر خواهد بود که در آن حسن مطلع و حسن ختام رهنمودهای ولی امر مسلمین جهان و نایب برحق امام زمان (عج) امام خامنه ای باشد و به یقین اگر در مذاکرات مطابق رضای خداوند  و مطابق رهنمودهای پیر حکیم و فرزانه انقلاب حرکت شود به یقین به اهداف خود دست پیدا خواهیم کرد و برای همیشه این شیر پوشالی را که مانند طبلی توخالی است و فقط صدای بلند دارد در صحنه بازی و ادبیات جهان ادب کند تا بداند هنوز انقلاب اسلامی به همان شعار «نه شرقی و نه غربی» پایبند است.
محور و معیار ما رضایت خداوند باری تعالی است و تا این شیطان اکبر سیلی زیاده خواهی خویش را -که نابودی محور انقلاب و مقاومت است- نخورد، هرگز دست برنخواهد داشت و این درسی است که باید به غرب بدهیم.
جهانیان باید بدانند که در فرهنگ مقاومت، اگر مذاکره و صلحی هم در کار است صلح حسنی است، صلحی که پرچم استوار و پر افتخار پرچم عاشورا می شود و این صلح باید مانند صلح حدیبیه که منجر به فتح بزرگ شد، به فتح جهانی قدس و اخراج آمریکا و تمامی سلطه گران جهانی از عرصه کشورها و ملت‌های آزادیخواه و آزاده جهان ختم شود؛ چرا که اگر این مذاکره شکست بخورد و حق در برابر باطل تسلیم شود، نه تنها مردم ایران، بلکه تمامی مظلومان و مستضعفان جهان ناامید می شوند.

ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست*** عِرض خود می‌بری و زحمت ما می‌داری(حافظ)

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
درباره فرمت های متن

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.