سعید خطیب زاده در نشست خبری هفتگی
1400/09/15 در 14:01 ب.ظ
تعداد بازدید:
در نشست خبری سخنگوی وزارت امورخارجه با خبرنگاران مطرح شد؛

به معاندان تریبون مجانی ندهید | ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست عرض خود می‌بری و زحمت ما می‌داری

مبسوط | سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه برخی از رسانه ها، بخشی از ابزار مذاکراتی طرف های غربی هستند، از رسانه های ایرانی خواست ضمن انتقاد و ایفای نقش به عنوان صدای مردم، با معاندان همراه نشوند و تریبون مجانی در اختیار آنها نگذارند؛ خطیب زاده همچنین در پاسخ به رسانه چینی درخصوص هشدار نخست وزیر اسراییل علیه ایران گفت:‌ «ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست عرض خود می‌بری و زحمت ما می‌داری»

ارسال توسط : فاطمه قاسمی

به گزارش پایگاه شناختی مبسوط به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  سعید خطیب زاده در نشست خبری هفتگی خود از رسانه ها خواست به مذاکره کنندگان کشور اعتماد و حریم امن مردم خود را حفظ کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره نتیجه مذاکرات اخیر وین، اظهار داشت: قرار نبود در دور اول مذاکرات به جایی برسیم و این نه پیروزی و نه شکست است.

وی افزود: توصیه می‌کنم سیاست خارجی را گروگان سیاست داخلی نکنند. نمی‌گویم انتقاد نکنند، اما اجازه ندهند رسانه‌هایی که ابزار مذاکراتی برخی طرف‌های غربی هستند، با کپی پیست وارد ایران شوند. حریم امن مردم خود را باید حفظ کنیم.

خطیب زاده خطاب به رسانه‌ها گفت: این به این معنی نیست که رکن چهارم دموکراسی و صدای مردم نباشید. برخی رسانه‌های معاند فارسی زبان بلافاصله تیترهایشان تیتر رسانه‌های ایران می‌شود این یعنی شما به آنان مجانی تریبون داده اید. از شما می‌خواهم به تیم مذاکره کننده خود اعتماد کنید.

وی در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات در وین و ادعا‌هایی که در این زمینه مطرح شده است، گفت: ما در وین بر اساس پیش‌نویس‌هایی که برای رفع تحریم‌ها و چگونگی توقف اقدامات جبرانی ایران در مقابل رفع تحریم‌ها داده ایم، مذاکره می‌کنیم و این پیش‌نویس‌ها هم کاملاً در جلسات قبلی توضیح داده شده چیزی به نام توافق گام به گام یا طرح موقت اساساً مطرح نیست.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه آخر این هفته دور بعدی مذاکرات وین آغاز می‌شود، گفت: روز گفتگو‌ها را آقای مورا و آقای باقری مشخص می‌کنند.

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان درخصوص اظهارنظر‌های طرف‌های مقابل بعد از پایان مذاکرات اظهار کرد: طرف‌های مقابل هیچ ایرادی بر متون ایران در برجام نگرفتند و فقط گفتند بررسی شود و نمی‌توانیم همه آن را تامین کنیم.

وی افزود: برخی بدعهدی‌ها و بی عملی‌ها اتفاق افتاد و اگر این راستی آزمایی‌ها انجام نشود، به گفته خود غربی‌ها هیچ کار و فعالیت تجاری و اقتصادی با ایران انجام نخواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: ما حافظ منافع مردم هستیم و در وین خواهیم دید تیم ما با همین عزم خوب حاضر می‌شود و امیدواریم طرف مقابل هم چنین باشد.

خطیب زاده با بیان اینکه هیات ایرانی با تعامل و انعطاف وارد وین شد، اما طرف مقابل تعامل و انعطاف لازم را ندارد، اظهار کرد: منتظر دریافت نظر طرف مقابل از این دو سند هستیم. مهم این است آخر این هفته که گفتگو‌ها از سر گرفته می‌شود، باید بگویم.

به گفته سخنگوی دستگاه دیپلماسی، گفتگو‌ها متوقف نشد بلکه تنفس داده شد و هر جا لازم باشد پیش نویس‌های دیگر داده می‌شود.

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان همچنین درباره اظهارات اخیر رییس جمهور فرانسه گفت: اگر این اظهارات برای مصرف داخلی و راضی کردن برخی برای خرید باشد، می‌توان از آن عبور کرد. خود فرانسه یکی از پنجره‌های وین است و خود آن‌ها می‌دانند برخی اظهارات نه مبنای حقوقی دارد و نه عقلی.

وی افزود: انتظار داریم کشور‌هایی مانند فرانسه مسئولانه‌تر رفتار کنند. نظامی‌تر کردن منطقه ما غیرقابل قبول است و سلاح‌هایی که به منطقه می‌فروشند مبنای همین ناآرامی‌هایی است که می‌بینیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه با یادآوری نقش مخرب و ثبات زدای فرانسه گفت: ما شاهد فروش ده‌ها هزار میلیارد دلار سلاح به کشور‌های منطقه هستیم در حالی که برای موشک ما بار‌ها جلسه می‌گذارند. عزم ما با این اقدامات جدی‌تر می‌شود که براساس اراده خودمان و تکیه بر توان داخلی، سپر دفاعی خودرا فعال‌تر کنیم.

خطیب زاده با بیان اینکه چیزی بیشتر از ستاد کل نیرو‌های مسلح و شورای عالی امنیت ملی برای افزودن ندارم گفت: اگر اتفاقی افتاده بود مانند همه اتفاقات و خرابکاری‌های رژیم صهیونیستی به مردم گزارش می‌شد.

پیشنهادات ایران روی میز اروپایی ها

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این که چه موضوعاتی در متن سند پیشنهادی ایران در وین درج شده است، گفت: مذاکرات را در درون اتاق‌های مداکرات پیگیری می‌کنند. ما دو پیشنهاد را براساس نشست‌ها و مذاکرات قبلی به صورت مکتوب ارائه کردیم. اولی درخصوص رفع تحریم هاست که در چارچوب کارزار فشار حداکثری بعد از ۲۰۱۵ بر علیه ایران اعمال شده و موارد جزیی و بند بند در متن این سند نوشته شده است.

وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص مباحث مطرح شده بعد از گفتگو‌های وین گفت: آنچه که میگویم روایت آمریکایی از ماجرای وین نیست. یک روایت ایرانی و یک روایت دقیق و بدون غلو‌های معمول است که در تعلیقات رسانه‌ای غربی دیده می‌شود. در وین ما با یک اراده جدی وارد شدیم و تیم اعزام شد برای اینکه به یک توافق خوب برسد و اساساً توافق خوب را هم در راستای تعهداتی می‌دیدیم همه اطراف برجام دارند.

خطیب‌زاده یادآورشد: طرف مقابل شاید انتظار نداشت با همین رویکردی که توافق خوب با کمترین زمان به دست بیاید، تیم ایران متون آماده مکتوب به آن‌ها بدهد. برای همین هم به محض اینکه این متون داده شد برخی از درز‌های رسانه‌ای آغاز شد که این‌ها قابل انجام نیست و حداکثر گرایانه است. در صورتی که تمامی آنچه در این متون نوشته شده بود از آنجا که در چهارچوب برجام و مبتنی بر آن و مبتنی بر همان پیش نویس ۶ دور قبل بود اساسا نمی‌توانست حداکثری باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: متاسفانه رویکرد طرف‌های اروپایی و ایالات متحده به انجام تعهداتشان حداقلی است و این حداقلی بودن نگاه آن‌ها باعث شده مذاکرات به نقطه‌ای برسد که طرف‌های اروپایی فوراً درخواست کردند به پایتخت‌های خودشان برگردند و مشورت کنند.

این دیپلمات کشورمان اظهار کرد: تیم جمهوری اسلامی ایران هم اعلام کرد برای اینکه تصمیم گرفته شود هم این اجازه را دارد و هم ترکیب تیم اجازه می‌دهد مادامی که لازم است در وین بماند و به توافق‌های لازم در خصوص متون برسند، اما به دلیل اصرار طرف مقابل برای اینکه نیاز داشت با پایتخت‌های خودشان مشورت کند جمهوری اسلامی ایران پذیرفت.

وی با بیان اینکه آخر این هفته هم دوره بعدی آغاز خواهد شد، گفت:در گفت و گوی آقای مورا و آقای باقری به زودی نهایی خواهد شد که در چه روزی گفتگو‌ها آغاز شود.

خطیب زاده با بیان اینکه مهم این است که طرف مقابل هم مثل ایران با پیشنهادات مشخص وارد شود، گفت: آنچه که ما دادیم حتماً قابل مذاکره و بررسی است، اما این که طرف مقابل فقط اظهارات رسانه‌ای کند و بر اساس این اظهارات رسانه‌ای تصور کند می‌تواند بازی مقصر نمایی انجام دهد و بر اساس بازی مقصر نمایی افکار نخبگان تصمیم گیران و تصمیم سازان ایران را تحت تاثیر قرار دهد باور غلطی است. ما می‌دانیم چه می‌خواهیم و آنچه که می‌خواهیم کاملاً در چهارچوب برجام است.

سخنگوی وزارت امور خارجه یادآورشد: همین الان اگر توافق امضا شود و این ملاحظات و تضمین‌ها و راستی‌آزمایی‌ها صورت نگیرد به گفته خود غربی‌ها هیچ کدام از شرکت‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها در ایران اتفاق نخواهد افتاد.

وی افزود: طبیعی است به عنوان حافظ منافع مردم تمامی تلاشمان را خواهیم کرد، منافع مردم حفظ شود نه تعجیل داریم و نه اجازه می‌دهیم کسی با وقت و انرژی ما در وین بازی کند. در وین دوستان خواهند دید که دوستان با اسم توافق خوب آغاز می‌شود امیدواریم طرف مقابل هم با همین عزم بیاید.

علت تیراندازی در مرز افغانستان، ناآشنایی مرزبانان طالبان بود

خطیب زاده همچنین درپاسخ به سوالی در خصوص اتفاقی که طی روز‌های اخیر در مرز ایران و افغانستان رخ داد، گفت: آنچه در مرز‌های ما اتفاق افتاد ناشی از عدم آشنایی مرزبانان جدید هیئت حاکمه سرپرستی طالبان بود. ما در ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترکی که با افغانستان داریم، برای جلوگیری از ورود قاچاقچیان و اشرار، در برخی از نقاط دیوار‌ها و میله گذاری‌ها و موانعی درست شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: برخی از این موانع چند صد متر داخل خاک ایران و در محل مناسبی گذاشته شده است که امکان کشیده شدن آن دیوار‌ها یا موانع وجود داشت. طرف طالبان که مرزبانی را در افغانستان انجام می‌دادند، به اشتباه نقطه صفر مرزی را به دلیل ناآشنا بودن تصور می‌کردند که بعد از آن موانع مرز ایران تمام می‌شود و بر اساس این تصور آتش گشوده بودند که نیرو‌های مرزبان مجبور پاسخ فوری شدند که متوقف شد

خطیب زاده ادامه داد: بعد از آن دو طرف در تهران و کابل تلاش کردند در اولین فرصت این موضوع به یک نقطه‌ای برای فهم دقیق‌تر بیانجامد که این اتفاق افتاد و الان جانب طالبان به نقاط مرزی آشنایی دارد و برای این که در آینده هم پیش نیاید، بین دو طرف خطوط ارتباطی مستقیم گذاشتیم که هرگاه مواردی از این دست بود فوراً بتوانند با هم صحبت کنند پیش از اینکه این اتفاقات بیفتد.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص آینده افغانستان، گفت: آینده افغانستان باید بر اساس خواست و اراده مردم افغانستان چیده شود. قطعاً هیچ دولتی که فراگیر نباشد و بازتاب برنده ترکیب قومی جمعیت افغانستان نباشد نمی‌تواند آینده افغانستان را به عنوان کشور آرام با ثبات و مسیر روشن توسعه تضمین کند و این صدایی است که در اجلاس تهران هم شنیده شد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با تاکید بر اینکه ایران هم با تعامل و هم با انعطاف وارد مذاکرات شد، گفت: طرف مقابل تعامل و انعطافی که در مورد نظر بود را یا در دستور کار نداشت یا هنوز به ما نشان نداده است. ما تعامل و انعطاف مان را حتی در تشکیل کارگروه‌ها، ترتیب و زمان بندی آن‌ها اعمال کردیم.

غربی ها اگر پیشنهاد واقعی دارند، بدهند

خطیب زاده یادآورشد: منتظر هستیم هم نظرات طرف مقابل را درباره دو سند دریافت کنیم و هم اینکه اگر پیشنهاد مکتوب واقعی دارند -غیر از اظهارات پراکنده رسانه‌ای- به ما بدهند. هر کجا که لازم باشد هم سند‌ها و پیش نویس‌های جدید قابل رد و بدل شدن است.

وی با بیان اینکه گفت گو‌ها عملاً متوقف نشده است بلکه تنفس داده شد، گفت: بر اساس ادبیات بین الملل ما همچنان روز مذاکره هستیم. تنفس چند روزه‌ای داده شده که ادامه گفتگو‌ها بعد از آن انجام می‌شود. هر جا در میان گفتگو‌ها و مذاکرات لازم باشد پیش‌نویس‌های دیگری داده می‌شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: اینکه من در دو سه ماهی که دوستان می‌پرسیدند دوستان چه می‌کند و می‌گفتم این تیم در حال مشورت‌های دقیق است برای این بود که سند‌ها و پیش نویس‌ها دقیق آماده شود امروز طرف اروپایی متوجه می‌شود برخلاف ۹۰ روزی که آمریکایی‌ها تاخیر کردند و وقتی آمدند هیچ چیز نداشتند تیم ایران به صورت مکتوب همه چیز را آماده کرده و تلاش کرده هم از حیث هیئت و هم از حیث متون با دست پر وارد وین شود.

کودتا و ترور، مهر ساخت امریکا دارد

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان در پاسخ به سوالی درباره استفاده ابزاری آمریکا از واژه حقوق بشر گفت: صنعت مداخله در کشور‌های دیگر، کودتا و ترور‌ها سندی است که مهر made in usa (ساخت آمریکا) روی ِآن خورده است و این کشور نمی‌تواند با استفاده از واژه حقوق بشر برای خود آبرو کسب کند. حقوق بشر در دهه اخیر به بدترین وجهی بازیچه سیاسی این کشور شد و هر وقت خواست مداخله کند با نام حقوق یشر و دموکراسی مداخله کرد.

وی با بیان اینکه ۱۶ آذر یادآور مداخله آمریکا در کشور است، ادامه داد: آمریکا در هر کشوری پا گذاشته برای منافع خود بوده است. هیچ وقت تاریخ ایران سرنگونی دولتی را فراموش نمی‌کند که با کودتای آمریکا و انگلیس انجام شد.

خطیب زاده همچنین درباره برخی ادعا‌ها مبنی بر احتمال حمله ایران به افغانستان گفت: جمهوری اسلامی میزبان ۴ میلیون افغانستانی است که بسیاری از آن‌ها طی چند ماه گذشته وارد کشور شده اند و این میزبانی همراه با برادری و برای این بود که افغانستان بتواند آینده خوبی داشته باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: برخی مطرح می‌کنند چگونه با این همه فشار‌های غربی‌ها این تعداد از آوراگان افغانستانی را میزبانی می‌کنیم. هیات حاکمه افغانستان می‌داند از همه طیف‌های افغانستان در ایران هستند و تبعیضی بین آن‌ها قائل نمی‌شویم. وقتی دیپلماتهایمان در مزارشریف به شهادت رسیدند، نشان دادیم که به رغم اینکه همسایه خوبی در مرز‌های شرقی خود نداریم سعی کردیم خود همسایه خوبی باشیم.

سفر وزیر امور خارجه به چین و پارازیت های رژیم صهیونیستی

خطیب زاده همچنین درباره تاریخ سفر امیرعبداللهیان به چین گفت: من تاریخ قطعی را ندارم، اما این سفر در هفته‌های گذشته در دست بررسی بود.

وی در پاسخ به رسانه چینی درخصوص هشدار نخست وزیر اسراییل علیه ایران گفت:‌ ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست عرض خود می‌بری و زحمت ما می‌داری!

خطیب زاده درباره آخرین وضعیت سند همکاری ایران و چین و سفر قریب الوقوع هیات چینی به ایران، گفت: نقشه راه ۲۵ ساله نهایی شد و در دستور کار است. بخش‌های مختلف در وزارتخانه‌های مختلف با دبیری وزارت خارجه در حال پیگیری و برخی با طرف چینی درحال نهایی شدن است. درحال اجرای برخی بند‌های آن هستیم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین درباره سفر ولیعهد سعودی به یکی از کشور‌های خلیج فارس با موضوع هسته‌ای ایران، گفت: به همسایگان توصیه می‌کنم قدری که تمرکز خود را روی تصحیح سیاست‌های غلط خود بگذارند همانقدر هم انرژی بگذارند تا اظهارات عاقلانه و بالغانه داشته بانند.

وی با اشاره به وجود ۸ کشور در حاشیه خلیج فارس افزود: این کشور‌ها هر چه زودتر بتوانند در یک ساز وکار و ترتیبات منطقه‌ای گفتگو‌های منظم داشته باشتد بهتر است. عربستان روابط ایران و عمان، قطر، امارات، کویت، بحرین و عراق را به خوبی می‌داند.

خبرنگاری از سخنگوی وزارت خارجه پرسید چرا بابت کار انجام نشده ایران را محاکمه می‌کنند و چرا دادگاه ترور دانشمندان ما برگزار نمی‌شود و آیا این به معنای این است که هنوز کامیتولاسیون در ایران اجرا می‌شود که وی در پاسخ گفت: کاپیتولاسیون در سال ۱۳۵۷ نه تنها با خون شهیدان و مقاومت مردم لغو شد بلکه پایه‌های آن هم در همان سال برچیده شد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: در حوزه قضایی در این موضوعات پرونده‌هایی باز کردند از جمله ترور سردار سلیملنی که برخی شاکیان خصوصی دارتد و برخی مدعی العموم وارد شده است.

خطیب زاده درباره اینکه برخی هیات جدید مذاکره کننده وین را شکست خورده تلقی کردند، گفت: هیات جمهوری اسلامی با دو سند با جزییات کامل و گزاره‌های مشخص وارد وین شد و این سند‌ها را به طرف مقابل داد، اما پیش نویس‌های مذاکرات قبلی ناقص بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره این اظهارات مقام آمریکایی که ایران پیشنهاد‌هایی مطرح کرد که حتی نمایندگان چین و روسیه هم شگفت زده شدند گفت: خودم در گفتگو‌ها حاضر نبودم که شگفت زدگی شان را ببینم، اما تاکید موکد اعضا این بود که تحریم‌ها باید برداشته شود و چین و روسیه که گفته بودند همه تحریم‌ها باید لغو شود.

وی خاطرنشان کرد: پیش نویسی که ایران ارائه کرد تماما براساس متن پیش نویسی است که در ۶ دور قبل انجام شده، اما در این متن نظرات مهم ما هم قید شده است. ما متنی را ابتدا خودمان شروع به نوشتن نکردیم بلکه براساس متون قبلی نظرات خود را دادیم. اصل روی این متن این بود که توافقی نداریم مگر اینکه همه چیز توافق شود.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
درباره فرمت های متن

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.