حسین امیرعبداللهیان | وزیر امور خارجه دولت سیزدهم
1402/05/09 در 23:46 ب.ظ
تعداد بازدید:
امیرعبداللهیان:

قرآن سوزی و اهانت به مقدسات اسلامی مصادیق آشکار اسلام هراسی و نژادپرستی است

مبسوط | وزیر امور خارجه در نشست مجازی سازمان همکاری اسلامی، قرآن سوزی و اهانت به مقدسات اسلامی را مصادیق آشکار اسلام هراسی و نژادپرستی خواند و گفت: این اقدامات باید جرم انگاری شود.

ارسال توسط : سلمان

به گزارش پایگاه شناختی مبسوط،حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه 9 مرداد 1402) در هجدهمین نشست فوق العاده وزیران امور خارجه سازمان همکاری اسلامی در پی هتک حرمت قرآن کریم در سوئد و دانمارک که به صورت مجازی برگزار شد، طی سخنانی قرآن سوزی و اهانت به مقدسات اسلامی را مصادیق آشکار اسلام هراسی و نژادپرستی خواند.

امیر عبداللهیان چند پیشنهاد را در این خصوص از جمله اعزام هیأتی از سازمان همکاری اسلامی به کشورهای سوئد و دانمارک با حضور دبیرکل برای دیدار با مقامات رسمی این دو کشور و انتقال نگرانی عمیق و حساسیت بالای دولت‌ها و امت اسلامی در زمینه اقدامات موهن اخیر در این کشورها و درخواست اشد مجازات برای مرتکبان اعمال نفرت‌ پراکنانه و اسلام‌ ستیزانه در آن کشورها و تحویل مجرمان به دستگاه قضائی کشورهای اسلامی را مطرح کرد.

وزیر امور خارجه در ابتدای سخنان خود از حسین ابراهیم طه دبیر کل سازمان همکاری اسلامی برای تسهیل برگزاری نشست فوق العاده شورای وزیران امور خارجه سازمان که به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران، جمهوری عراق و پادشاهی عربستان سعودی تشکیل شد، تشکر کرد.

امیرعبداللهیان افزود: نشست امروز را باید اقدامی در تداوم کوشش‌های قبلی دولت‌های عضو سازمان همکاری اسلامی در امر مقابله با اهانت به ساحت مقدس قرآن کریم و ارزش های دین اسلام در نظر گرفت. گردهمایی امروز ما نمایانگر عزم استوار دولت‌های اسلامی به عنوان نمایندگان امت واحده اسلام برای مقابله موثر با پدیده شوم اسلام هراسی، نفرت‌پراکنی و اعمال تبعیض و خشونت نه تنها علیه مسلمانان بلکه علیه اعتقادات، اصول، ارزش‌­ها و مقدسات آنها و سایر ادیان الهی و ابراهیمی است.

این دیپلمات عالیرتبه ایرانی بیان کرد: متاسفانه، روند رو به رشد نابردباری و خشونت علیه اسلام و مسلمانان در برخی از کشورهای اروپایی به دلیل حمایت برخی جناح‌های حاکمیتی از این پدیده غیرانسانی به چالشی اساسی تبدیل شده ‌است.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: اقدام سخیف، موهن و نفرت‌برانگیز اهانت به ساحت مقدس قرآن کریم، توهین به ارزش‌های انسانی و مقدس‌ترین ارزش‌ها و اعتقادات بیش از دو میلیارد مسلمان در سراسر جهان، تجلی دیگری از یک روند جداً نگران‌کننده است. روندی که با نادیده گرفتن اشتراکات تمدنی و دینی مردم جهان، نفی حقوق بشر و درک متقابل و روحیه همزیستی مسالمت‌آمیز در جامعه بین‌المللی را هدف قرار می‌دهد.

امیر عبداللهیان در سخنان خود گفت: مایه تاسف عمیق است که امروزه برخی به بهانه حمایت از «حق آزادی بیان» به عقاید و ارزش‌­ها اهانت می­‌کنند و مورد حمایت رسمی برخی دولت‌های اروپایی قرار دارند.

* فشار به دولت‌های اروپایی برای پایان دادن به اقدامات تحریک آمیز

وی گفت:ما معتقدیم جلوگیری از تکرار هرگونه توهین به ادیان از جمله دین مبین اسلام به نفع همگان است و بروز وقایع تلخ اخیر در سوئد و دانمارک موجد یک مسؤولیت جمعی برای دولت­‌های اسلامی است تا به دولت‌های اروپایی فشار آورند که هر چه سریع‌تر به این قبیل اقدامات تحریک آمیز پایان داده و عاملان این جنایات را متناسب با قوانین پاسخگو کرده و قویا به مجازات رسانند.

امیرعبداللهیان اضافه کرد: توجه ما به عنوان نمایندگان دولت‌های اسلامی باید معطوف به این امر باشد که قرآن سوزی و هرگونه اهانت به مقدسات اسلامی به مثابه مصادیق آشکار و محکوم اسلام هراسی و نژادپرستی بوده و باید جرم‌انگاری شود. تنها در این صورت است که می‌­توان امیدوار بود که برخی از کشورهای غربی قادر نباشند به بهانه واهی پاسداشت آزادی بیان، مجوز چنین اقدامات غیرانسانی، موهن و هنجارشکنانه‌­ای را صادر کنند.

وزیر خارجه عنوان کرد: در این زمینه، جمهوری اسلامی ایران چند پیشنهاد مشخص را به شرح زیر مطرح می‌کند. اول: اعزام هیأتی از سازمان همکاری اسلامی به کشورهای سوئد و دانمارک با حضور دبیرکل برای دیدار با مقامات رسمی این دو کشور و انتقال نگرانی عمیق و حساسیت بالای دولت‌ها و امت اسلامی در زمینه اقدامات موهن اخیر در این کشورها و درخواست اشد مجازات مرتکبان اعمال نفرت‌پراکنانه و اسلام‌ستیزانه اخیر در آنها و تحویل مجرمان به دستگاه قضائی کشورهای اسلامی.

وی درباره پیشنهاد دوم بیان کرد: رسیدگی فوری مجمع فقه اسلامی سازمان به این موضوع مهم با دستورکار پیشنهاد راهکارهایی برای جرم انگاری این قبیل اقدامات موهن در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی چه در فضای واقعی و چه در فضای مجازی و نیز فتح باب گفت‌وگوی بین‌الادیانی با سران مذاهب در سوئد و دانمارک یا حتی در سطح اتحادیه اروپا به منظور بهره‌برداری از ظرفیت بالای نهادهای مذهبی طرفین در راستای تعدیل شرایط فعلی.

امیرعبداللهیان گفت: امید است این پیشنهادات مورد تایید همکاران محترم در این نشست قرار گیرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران ضمن محکومیت شدید اهانت به قرآن کریم، بر لزوم اتخاذ تدابیر پیشگیرانه جمعی موثر کشورهای اسلامی بر حصول اطمینان از عدم تکرار هرگونه توهین یا اقدام توهین­‌آمیز علیه اسلام یا سایر ادیان الهی و آسمانی قویا تأکید می‌کند.

وزیر خارجه خاطرنشان کرد: ما ضمن هشدار نسبت به پیامدهای زیان‌بار این پدیده شوم و در حال رشد، معتقدیم تداوم چنین سیاه‌نمایی علیه دیگر ملت‌ها و ادیان، تهدیدی جدی برای صلح و امنیت در سراسر کره خاکی است. بر این باوریم که وقوع و تداوم چنین اقدامات موهنی باید فوراً و بدون هرگونه تعلل توسط همه کسانی که خود را مدافع راستین و صادق ارزش‌های حقوق بشری و انسانی می‌دانند، محکوم شده و شکاف‌های حقوقی و قضایی موجود در سطوح ملی و بین‌المللی در زمینه برخورد با توهین کنندگان به ارزش‌ها و مقدسات فرهنگی و دینی باید شناسایی و مرتفع شود تا بدین ترتیب هیچ گونه توجیهی برای تکرار این گونه اقدامات وجود نداشته باشد.

* انتصاب فرستاده ویژه سازمان همکاری اسلامی در امور اسلام هراسی

وی گفت: در پایان ضمن اعلام این که کشورم در نشست روز گذشته مقامات ارشد سازمان، پیشنهادات خود در زمینه قطعنامه مصوب نشست امروز را ارائه داده است، با استناد به مصوبات چهل و هشتمین نشست شورای وزیران امور خارجه این سازمان در اسلام آباد از دبیرکل می‌خواهم هر چه سریع‌تر نسبت به انتصاب فرستاده ویژه سازمان در امور اسلام هراسی اقدام کند. به امید روزی که جهان شاهد وقوع چنین اتفاقات تلخی نباشد.

امیر عبداللهیان خاطرنشان کرد: دولت‌ها و امت اسلامی، در صورت تکرار این اقدامات در هر یک از کشورها، طبعا گزینه‌ای جز کاهش سطح روابط دیپلماتیک و یا حتی قطع روابط دیپلماتیک و تحریم کالاهای آن کشور را در مقابل خود نخواهند داشت.

وزیر خارجه همچنین عنوان کرد: امروز میزبان فیصل المقداد وزیر امور خارجه جمهوری عربی سوریه در تهران هستم. امیدوارم در نشست‌های بعدی سازمان همکاری اسلامی شاهد حضور نماینده دولت سوریه به عنوان یک کشور عضو اسلامی و عربی باشیم.

وزیر خارجه بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران از همه کشورهای اسلامی می‌خواهد که با صدای بلند و واحد به حمایت از مردم مقاوم و مظلوم فلسطین ادامه داده و اجازه ندهند صهیونیست‌ها به قرآن کریم و مسجدالاقصی اهانت کنند. ما باید این پیام قوی و دسته جمعی را به جهان ارسال کنیم.(فارس)

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
درباره فرمت های متن

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.