کاهش ۱۹ درصدی بدهی ناخالص دولت ایران در ۲۰۲۲
1401/08/21 در 22:29 ب.ظ
تعداد بازدید:
صندوق بین‌المللی پول:

کاهش ۱۹ درصدی بدهی ناخالص دولت ایران در ۲۰۲۲ | فقط ۳ دولت منطقه بدهی کمتر نسبت به ایران دارند

مبسوط | صندوق بین‌المللی پول از کاهش ۱۹ درصدی بدهی ناخالص دولت ایران در سال ۲۰۲۲ خبر داد و اعلام کرد تنها ۳ دولت منطقه بدهی کمتری نسبت به ایران در این سال دارند.

ارسال توسط : زهرا عسگری

به گزارش پایگاه شناختی مبسوط، صندوق بین‌المللی پول در گزارشی از وضعیت اقتصادی خاورمیانه میزان بدهی ناخالص دولت ایران در سال 2022 را معادل 34.2 درصد تولید ناخالص داخلی برآورد کرده است.

بر اساس برآورد این نهاد بین‌المللی بدهی ناخالص دولت ایران در این سال نسبت به سال قبل 19 درصد کاهش می‌یابد. در سال 2021 بدهی ناخالص دولت ایران معادل 42.4 درصد تولید ناخالص داخلی اعلام شده بود. این گزارش پیش‌بینی کرده است بدهی ناخالص دولت ایران در سال آینده میلادی نیز به روند نزولی خود ادامه دهد و به معادل 31.9 درصد تولید ناخالص داخلی کاهش یابد.

آمارهای صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد ایران در میان 14 کشور خاورمیانه و شمال آفریقا وضعیت بسیار مطلوبی از نظر بدهی ناخالص دولت دارد و تنها 3 دولت منطقه بدهی کمتری نسبت به ایران در سال 2022 دارند.

دولت کویت کمترین میزان بدهی را در کشورهای منطقه دارد. میزان بدهی ناخالص دولت کویت به تولید ناخالص داخلی این کشور در سال جاری میلادی 7.1 درصد برآورد شده که کمتر از همه کشورهای منطقه است. دولت عربستان با نسبت بدهی 24.8 درصدی به تولید ناخالص داخلی در رتبه دوم و دولت امارات با 30.7 درصد در رتبه سوم قرار گرفته‌اند. دولت ایران نیز با نسبت بدهی 34.2 درصدی به تولید ناخالص داخلی در رتبه چهارم قرار گرفته است.

دولت بحرین بدهکارترین دولت منطقه به حساب می‌آید. نسبت بدهی ناخالص دولت بحرین به تولید ناخالص داخلی در سال 2022 بالغ بر 119.5 درصد بوده که بیشتر از همه کشورهای منطقه است.

میزان بدهی ناخالص سایر دولت‌های منطقه به تولید ناخالص داخلی در سال 2022 عبارت است از: الجزایر 62.7 درصد، عراق 36.7 درصد، عمان 45.4 درصد، قطر 46.9 درصد، مصر 89.2 درصد، اردن 91 درصد، مراکش 70.3 درصد، تونس 88.8 درصد و فلسطین 44.7 درصد. (نسیم)

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
درباره فرمت های متن

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.