۸ آذر ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۰:۵۷

مبسوط، رسانه عصر امت-امامت

ارتباط با ما / آرشیو / تلگرام / سروش / ایتا / فیس بوک / جست و جو
۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۳:۱۹ زمان مطالعه : ۵ دقیقه

قالیباف در واکنش به نطق سلیمی در جلسه علنی امروز مجلس غیبت روحانی را قانونی توصیف کرد و گفت:عدم حضور ایشان به‌دلیل پروتکل‌های بهداشتی و مسائل مربوط به کرونا است.

به گزارش مبسوط، علیرضا سلیمی نماینده محلات در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه، ۸ مهر) قوه مقننه با استناد به اصل ۱۳۱ قانون  اساسی طی اخطاری، گفت: بر اساس این اصل در صورتی که رئیس جمهور بیش از دو ماه غیبت کرده یا بیمار شود، با اذن مقام معظم رهبری مسئولیت به‌عهده معاون ایشان است و آقای روحانی از روز افتتاحیه مجلس در ملا عام حاضر نشده است.

وی با بیان اینکه بر اساس اصل ۱۱۳ قانون اساسی رئیس جمهور مسئول اجرای قانون اساسی است، افزود: اصل ۱۲۱ قانون اساسی می‌افزاید که رئیس جمهور سوگند یاد می‌کند که همه استعداد و صلاحیت خود را در راه ایفای مسئولیت‌ها به‌کار بگیرد و خود را وقف خدمت به مردم کند.

نماینده مردم محلات در مجلس اضافه کرد: بر اساس اصل ۱۲۳ قانون اساسی رئیس جمهور موظف است به مصوبات مجلس عمل کند، این در حالی است که اگرچه ماده ۲۰۲ و ۲۰۴ قانون آیین‌نامه داخلی تصریح می‌کند که در جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی رئیس جمهور باید در جلسه حضور یابد، اما ایشان به قانون عمل نکرده و در جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی حاضر نشده است.

سلیمی با تاکید به اینکه بر اساس قانون اساسی رئیس جمهور موظف است به مصوبات مجلس عمل کند، ادامه داد: حضور نیافتن رئیس جمهور در نشست امروز مجلس شورای اسلامی که با دستور کار بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صمت برگزار می‌شود، استنکاف از قانون است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با ابراز اینکه آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در برابر حضور نیافتن رئیس جمهور در جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی سکوت کرده است، تصریح کرد: به‌زعم من برگزاری جلسه بدون حضور آقای روحانی خلاف آیین‌نامه است.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: اگرچه مطرح می‌شود حضورنیافتن رئیس جمهور در جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی صمت بر اساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا است، اما چرا این ستاد برای سایر سران قوا مصوبه‌ای ندارد و روسای قوه مقننه و قضائیه در این ایام سفر می‌کنند و جلسه برگزار می‌کنند.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: حضور نیافتن رئیس جمهور در جلسه رای اعتماد خلاف آیین‌نامه نیست و عدم حضور ایشان به‌دلیل پروتکل‌های بهداشتی و مسائل مربوط به کرونا است.منبع؛ تسنیم


rastaxiz

سردبیر

مبسوط؛ رسانه عصر امت امامت | انتشار یادداشت و تحلیل اصحاب قلم ID ما در شبکه‌های اجتماعی : [at]mabsut85710

نظرات خوانندگان