۶ آذر ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۵:۲۸

مبسوط، رسانه عصر امت-امامت

ارتباط با ما / آرشیو / تلگرام / سروش / ایتا / فیس بوک / جست و جو
۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۸:۴۲ زمان مطالعه : ۱۱ دقیقه

وزارت امور خارجه که پیشانی و تنها تابلوی جهانی ارزشهای یک کشور و نظام است چرا باید نشانی مستقل از کشور خود داشته باشد؟حال‌آنکه تمام کشورهای مطرح بین‌الملل هیچ‌کدام نشان مجزا از نماد کشور خود ندارند. پاسخ به این سوال همان شاه کلیدی است که انسان را به عمق جریان تحریف هدایت خواهد کرد.

به گزارش مبسوط، دو روز پیش (۳ مهر ۱۳۹۹)بود که وزارت  امور خارجه نمادی را به عنوان نشان وزارت امور خارجه رونمایی کرد.

روایت تصویری این وزارت از انگیزه‌ها و نهادهای اندیشه‌ای این وزارت خانه چنین توصیف شده است: روایت مبسوط را بعد از تصاویر بخوانید

آنچه که این نماد و نشان سازی وزارت امور خارجه در این برهه از زمان را دچار ایهام کرده است، توجه به این نکته مهم است که:

 وزارت امور خارجه با تجربه‌ی تاریخی که ملت ایران از آن  به‌عنوان یک نهاد اندیشه‌ای از دولت یازدهم و دوازدهم  در جریان مذاکرات هسته‌ای دارد؛ حال پس از برجام که تمام دستاوردهای ملی و اسلامی دیپلماسی ایرانی را با صفر برابر کرد؛ دقیقا چه هدف مهمی برایش باقی مانده  که تدبیر وامید در پایانی‌ترین روزهای عمر خود به دنبال ترویج سیستمی آن در کنار توسعه ساختاری گرانی است!

بر همین اساس لازم است قبل از بیان و تحلیل نهادی نشان رونمایی شده به بررسی یکی از ارکان اندیشه انقلاب از منظر بنیان‌گذار انقلاب اسلامی ایران بپردازیم. 

امام راحل در سخنرانی ۳ مرداد ۱۳۶۱ در جمع مسئولان و کارکنان آستان قدس رضوی چنین هویت استقلال ایران اسلامی را تبیین فرمودند که«و بحمد الله، ملت ایران یک امر استثنایی است امروز و یک ملت استثنایی که شبیه ندارد. امروز شما نمی‌توانید یک کشوری را پیدا بکنید که تمام شعارهایش «نه شرقی و نه غربی» است؛ یا از بلوک شرق‌اند به طور رسمی یا از بلوک غرب‌اند به طور رسمی و یا وابسته‌اند به طور پنهان. همان غیر متعهدها هم باور نکنید که غیر متعهدند. اگر در بینشان [غیر متعهد واقعی‌] پیدا بشود، بسیار نادر است. و ما امروز مواجهیم با شرق و غرب و بلوک شرق و بلوک غرب و همه قدرتهایی که در منطقه‌ها، در سرتاسر دنیا قدرت در دست آنهاست. و ما؛ یعنی، ملت، همان طوری که از اول راه خودش را پیدا کرده است و با مشت خالی، بدون سلاح- لکن با سلاح ایمان و صلاح- در مقابل قلدرها ایستاد و ابتداءً آن رژیم منحوسی که اگر- خدای نخواسته- چند سال دیگر باقی می‌ماند، اسلام را بکلی محو می‌کرد، آن را بیرون کردند و دست همه ابرقدرتها را از مخازن خودشان قطع کردند. و مع الاسف، در حالی که باید همه دولتهای اسلامی دور این مرکز جمع شوند و به اسلام گرایش پیدا کنند و اسلامی که استقلال را برای آنها به هدیه آورده است و آزادی را، مع کمال الاسف توجه به مسائل ندارند و یا دارند و هواهای نفسانیه نمی‌گذارد که آن طوری که باید، عمل کنند. امروز تقریباً تمام تبلیغاتی که در رسانه‌های گروهی و در مطبوعات شرق و غرب هست، تمام آنها بر ضد جمهوری اسلامی یا می‌نویسند و یا می‌گویند. و نکته هم معلوم است که جمهوری اسلامی بنا دارد بر اینکه استقلال خودش را حفظ کند و دست دیگران را و دست جهانخواران را و آنهایی [را] که وابسته به آنهاست، از کشور خودش قطع کند و آرزو دارد که تمام کشورهای اسلامی، تمام حکومتهایی که بر کشورهای اسلامی سلطه دارند و- به اصطلاح- حاکم هستند، آرزو دارد جمهوری اسلامی که آنها هم از این خواب گران برخیزند»

اما آنچه که نشان وزارت امور خارجه به دنیا ازاین‌پس خواهد گفت:

اول: پس‌زمینه سفید این پرچم نماد صلح و در ادبیات رزم (جنگی) می‌توان آن را نماد تسلیم دانست، باید توجه داشت که رنگ سفید برای هر عرف و هر منطقی (اگر به‌تنهایی زمینه‌ نمادی باشد) به معنای صلح کل یعنی صلح بدون قید و شرط است! حال‌آنکه ماهیت آزادی‌خواهی جهانی و عدالت‌گستری انقلاب اسلامی ایران در میان دو رنگ سبز و قرمز در پرچم پرافتخار ایران اسلامی بیانگر صلح و دوستی در چهارچوب منطق و اندیشه اعلی دینی است.
دوم: این نشان هرچند به ادعای وزارت امور خارجه از ترکیب ستاره ۸ ضلعی (به‌عنوان یک نماد اسلامی) و نماد جمهوری اسلامی ایران گرفته‌شده است و می‌خواهد در تداومی اهداف آن را دنبال کند، اما آنچه که مهم به نظر می‌رسد این است که مسئولان این وزارت خانه به بهانه معاصر گرایی و بروز رسانی المان‌ها قصد دارند پایگاه خود قوام‌یافته انقلاب اسلامی ایران (که در نشان جمهوری اسلامی ایران به‌وضوح  پیداست) را با پنج پاره‌خطی که به هیچ پایگاه مستقلی تکیه ندارد و تداوم و قیام خود را به دو سوی عالم گره‌زده استفاده کنند و هویت استقلال‌طلبی ایران اسلامی را در رفتاری تاکتیکی آماده تحریف کنند موضوعی که رهبر معظم انقلاب پایان آن را برابر با پایان دوره تحریم جهانی عنوان فرموده بودند.
سوم: تعامل با شرق و غرب نیز بهانه‌ای است که می‌خواهد رشد و بلوغ ایران و جمهوری اسلامی ایران به آن گره بخورد چیزی که در یک فریب ساختاری می خواهد انقلاب را انزوا طلب و خودخواه در مقابل تعامل جلوه دهد حال آنکه باید توجه داشت تعامل با جهان غیر از عبور از ارزشهای نهادی اندیشه انقلابی است و مسئولان وزارت امور خارجه از این تاکتیک  به‌عنوان رشد تعریف کرده اند، در حالی که الگوی طراحی در این نماد به شیوه‌ای است که رشد حقیقی ملت ایران حرکت نزولی به‌سوی شرق و غرب تصویر شده که وابستگی به غیر به بهانه تعامل در این آرم ترویج‌شده است.

در پایان تذکر به این نکته ضروری به نظر می‌رسد که وزارت امور خارجه که پیشانی و تنها تابلوی جهانی ارزشهای یک کشور و نظام است چرا باید نشانی مستقل از کشور خود داشته باشد؟حال‌آنکه تمام کشورهای مطرح بین‌الملل هیچ‌کدام نشان مجزا از نماد کشور خود ندارند. پاسخ به این سوال همان شاه کلیدی است که انسان را به عمق جریان تحریف هدایت خواهد کرد.


محمد جعفری


rastaxiz

سردبیر

مبسوط؛ رسانه عصر امت امامت | انتشار یادداشت و تحلیل اصحاب قلم ID ما در شبکه‌های اجتماعی : [at]mabsut85710

نظرات خوانندگان